Niestety, obowiązuje nas wiele zasad jeśli chcemy polatać dronem. Wyjaśnię w skrócie co powinien wiedzieć pilot drona, chcący latać 100% legalnie.
Każdy kto używa drona cięższego niż 250 g lub drona, z kamerą, musi się zarejestrować. Rejestrujemy się na stronie drony.ulc.gov.pl, zakładając tam profil operatora (tzn. właściciela statku powietrznego) i profil pilota - dostaniesz dwa numery.
Nawet zabawka typu Ryze Tello ma kamerę, czyli czujnik zdolny zbierać dane osobowe, i według przepisów, pilot takiego statku powietrznego musi być zarejestrowany.
Trzeba mieć ukończone 16 lat, żeby się zarejestrować. Jeśli nie masz 16 lat, to powinieneś latać pod nadzorem dorosłego, który takiej rejestracji dokonał, albo zabawką, która nie wymaga rejestracji.
W przypadku dronów do 250 g wymagana jest tylko rejestracja i przeczytanie instrukcji. Jeśli nasz dron przekracza 250 g to musimy dodatkowo przejść szkolenie A1 / A3. Szkolenie to jest darmowe i dostępne w profilu pilota - zajmie ci około godziny.
A1 to uprawnienia na drony do 500 g (trochę to mylące - mamy przepisy tymczasowe do 500 g, ale docelowo będzie 900 g). Mając uprawnienia A1 wolno ci używać drona w zasięgu wzroku (VLOS), tzn. musisz widzieć drona na niebie, i do wysokości 120 m nad ziemią. Wolno latać przy ludziach i budynkach.
Jeśli dron jest cięższy niż 500 g to wpadamy w kategorię A3, czyli drony do 25kg. W A3 dron musi być w zasięgu wzroku pilota, nie wyżej niż 120 m nad ziemią i dodatkowo co najmniej 150 m poziomej odległości od ludzi i budynków.
W profilu pilota znajdziesz również szkolenie A2. Mając te uprawnienia możesz latać dronem do 2 kg (tymczasowo 2 kg, docelowo 4 kg) w odległości 50 m od ludzi i budynków, albo jeśli dron ma tryb niskiej prędkości włączony, do 3 m/s, to wtedy 5 m od ludzi i budynków.
Szkolenie A2 w profilu pilota nie kończy się egzaminem, żeby dostać te uprawnienia musisz napisać egzamin w ośrodku szkolącym. Jeśli chcesz to zrobić u nas, to napisz i się umówimy. Robimy takie egzaminy online.
Zarówno A2 i A3 określają bezpieczne odległości jakie pilot drona musi zachować od ludzi i budynków oraz nakazują, że dron ma być w zasięgu wzroku. Mamy więc od razu kilka problemów. Uprawnienia te nie nadają się do pracy w mieście oraz nie pozwalają latać FPV. Czyli zarówno w pracy i do zabawy mogą być niewystarczające.
Jeśli chcesz, nazwijmy to, w pełni używać swojego drona, powinieneś zrobić przynajmniej uprawnienia kategorii szczególnej NSTS-01. Wtedy możesz latać każdym dronem do 4 kg, VLOS i FPV, przy ludziach i budynkach. Nadal obowiązuje w górę 120 m. Dochodzi też obowiązek noszenia kamizelki ostrzegawczej.
Niezależnie od posiadanych uprawnień i zasad, na których latasz, zawsze dochodzi jeszcze kilka ważnych spraw:
Strefy powietrzne - Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) wyznacza strefy powietrzne, w których nie możemy latać bez odpowiedniej zgody. Strefy możesz sprawdzić na pansa.pl w zakładce AUP (Airspace Use Plan) albo w aplikacji DroneRadar - są to miejsca typu lotniska, poligony wojskowe, parki narodowe, granica Schengen.
Różnego rodzaju obiekty, typu jednostki wojskowe, więzienia, elektrownie, kopalnie, porty morskie i lotnicze są obiektami chronionymi. Nie mają one strefy w AUP, ale nie wolno wlatywać na ich teren. Musisz się rozejrzeć zanim polecisz dronem.
Musimy szanować prywatność innych osób - nie wisieć nad czyimś ogródkiem, nie śledzić i nagrywać osób na ulicy, itp.
Zgłaszamy nasz lot za pomocą aplikacji Drone Radar.
To tak w skrócie. Więcej przepisów poznasz na ulc.gov.pl, albo zapisując się na jedno z naszych szkoleń.
Jeśli znasz kogoś, kto używa drona nie wiedząc o przepisach - wyślij mu ten poradnik.