Zacznijmy od pytania: do czego dron będzie służył? Wyróżnimy trzy możliwości:
do nauki latania
do fotografii i filmowania
do innej działalności gospodarczej
Drony różnią się posiadanymi systemami. Jeśli mają barometr i nawigację satelitarną to będą w stanie same utrzymywać pozycję - w skrócie takim dronem łatwo się lata i może ci się to szybko znudzić. Jeśli tych dwóch rzeczy nie mają, albo jeśli pozwalają je wyłączyć, to znaczy, że będziemy w stanie latać w pełni manualnie.
Latanie manualne pozwala na większą kontrolę nad dronem, ale jest trudniejsze - dron nam nie pomaga, a tym samym nie mamy chwili spokoju. Takiego drona nie możemy zatrzymać w miejscu, żeby chwilę odpocząć albo przemyśleć sytuację - będzie on wymagał nieustannej kontroli, bo bez tego będzie choćby zabierany przez wiatr.
Trudności latania manualnego są oczywiście tym co daje nam frajdę. Jest to czynność, którą można ćwiczyć setki, jak nie tysiące godzin. Opanowanie tej umiejętności będzie dużą satysfakcją i pozwoli nam latać dronem o wiele precyzyjniej i bliżej przeszkód niż to się robi standardowymi dronami z włączonym pozycjonowaniem. Takimi dronami zazwyczaj steruje się mając gogle na oczach i są to tzw. drony FPV.
albo kupisz gotowego firmy DJI,
albo kupisz gotowego jednej z wielu firm dla hobbystów (tu będziesz musiał wejść w temat głębiej i długo porozmawiać ze sprzedawcą w sklepie)
albo weźmiesz się za składanie własnego drona (czeka cię parę tygodni oglądania Youtube i na pewno parę błędów po drodze - taka natura tego hobby).
Wybierając takiego drona przede wszystkim interesuje nas jakość zdjęcia. Potrzebujemy też, aby dron potrafił sam wisieć w miejscu, gdy my patrzymy w ekran i myślimy o kadrze.
Odradzam budowanie takiego drona samodzielnie - nie zbudujesz drona, który będzie się równał z tym co jest do kupienia, ani jakościowo, ani cenowo (chyba, że o przyjemność budowania ci chodzi, a nie o fotografię).
W praktyce masz tu dwie opcje:
jeden z wielu dronów DJI, np. z serii Mavic
dron innej firmy, np. Parrot, Yuneec, Autel, Hubsan
Niestety nic oryginalnego tu nie polecam. Uważam, że pierwszego drona do fotografii warto wziąć od DJI. Są to niezawodne drony, każdy model robi ostre zdjęcia, gimbale prawidłowo działają, kolory są dobre. Jest to marka, która wyznacza standardy i wszystko w tych dronach po prostu działa - a jeśli coś nie działa to DJI ma niezrównany serwis.
Będziesz więc najpewniej wybierał między modelami serii Mavic:
Mavic Mini
Mavic Air 2
Mavic 3
Każdy wedle swojego budżetu coś znajdzie - od 2 do 10 tysięcy złotych. Zasada jest prosta - im większy dron tym lepsza kamera i wyższa cena (oraz większa odporność na wiatr). Najlepiej porównać sobie zdjęcia zrobione różnymi modelami.
Twój pierwszy dron wcale nie musi być małym konsumenckim dronem. Może potrzebujesz drona na plan filmowy albo przemysłowego do inspekcji termowizyjnych zimą, pomiarów smogu czy rolnictwa precyzyjnego. Tych zastosowań jest wiele.
Aby doradzić zakup musiałbym wiedzieć do jakich zadań będzie służył. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego doradztwa, zapraszam do kontaktu.
Operowanie takim dronem, ze względu na jego wagę będzie najczęściej wymagać uprawnień kategorii szczególnej.