W ciągu ostatnich dziesięciu lat drony zyskały na znaczeniu, rewolucjonizując sposób w jaki pracujemy w różnych branżach. Drony, znane również jako bezzałogowe statki powietrzne (BSP) zmieniły nasze podejście do zadań, zwiększając efektywność, zmniejszając ryzyko i dostarczając nowych wglądów.
Już trudno sobie przypomnieć czasy, gdy człowiek nie mógł po prostu zobaczyć okolicy z góry. Chciałeś zobaczyć dach - trzeba było wejść na dach. Chciałeś zobaczyć co jest po drugiej stronie rzeki - trzeba było się tam dostać. Wiatr zniszczył ogromny teren - musisz wezwać śmigłowiec albo wiele dni szacować pieszo. Te czasy dawno za nami i zwykły, tani dron jakich pełno w sklepach rozwiązuje wiele problemów.
Jedną z dziedzin, gdzie drony najszybciej zmieniły sposób w jaki pracujemy to szeroko pojęte mapowanie. Zdolność dronów do przeprowadzenia ekspresowych i precyzyjnych pomiarów znacząco usprawniła pracę wielu osób - od geodetów przygotowujących inwestycję po leśników szacujących szkody łowieckie. Tradycyjne metody wymagały manualnych pomiarów i obliczeń co zajmowało znacznie więcej czasu.
W rolnictwie drony używane są do mapowania upraw i monitorowania ich zdrowia. Analizując dane zebrane przez drona, rolnicy mogą podejmować decyzje dotyczące nawozów, zużycia wody i plonów, co prowadzi do wyższej wydajności.
Używanie drona do pomiarów nie ogranicza się tylko do map 2D - możemy ze zdjęć drona tworzyć również modele 3D. Jest to więc również sposób na obliczanie pojemności. Ile mamy ściętego drewna? Ile zostało na koniec roku węgla w hałdzie przed elektrociepłownią? Ile potrzebujemy przewieźć piachu by zasypać dziurę? Na wszystkie te pytania odpowie model 3D stworzony po kilku przelotach dronem.
Drony również rewolucjonizują sposób, w jaki przeglądamy i konserwujemy infrastrukturę, taką jak mosty, linie energetyczne i turbiny wiatrowe. Inspekcje, które wcześniej były niebezpieczne lub niemożliwe do wykonania, teraz mogą być przeprowadzane łatwo i sprawnie za pomocą dronów. Ta technologia znacznie zmniejszyła ryzyko urazów i śmierci dla pracowników, a jednocześnie zapewnia bardziej szczegółowe i dokładne dane na temat infrastruktury.
W przemyśle naftowo-gazowym drony przeglądają rurociągi, platformy wiertnicze i zbiorniki, które mogą znajdować się w odległych czy niedostępnych miejscach. Korzystając z dronów, firmy unikają wysyłania personelu w potencjalnie niebezpieczne sytuacje, zmniejszając ryzyko wypadków i śmierci.
W działaniach ratowniczych drony odgrywają ważną rolę w docieraniu do trudno dostępnych terenów, zasypanych śniegiem, po powodziach czy zagrożonych pożarem. Drony mogą dostarczać podstawowe artykuły, takie jak żywność, wodę i leki, a także środki łączności i lokalizacyjne dla poszkodowanych.
Drony pomagają również w poszukiwaniach zaginionych osób. Każdy dron z kamerą dzięki zdolności szybkiego przemierzenia dużych obszarów i rejestrowania obrazu może pomóc w zlokalizowaniu zaginionych osób, a jeśli ma dodatkowo kamerę termowizyjną to może szukać choćby w nocy. Było już w Polsce kilka głośnych przypadków odnalezienia i uratowania ludzi za pomocą drona.
Przykładów można by mnożyć - reklama, kinematografia, sprzedaż nieruchomości - praktycznie w każdej branży jest ktoś, kto chciałby czasem zobaczyć okolicę z góry. Ktoś komu taki obraz pozwala podjąć lepsze decyzje albo szybciej, taniej i bezpieczniej zakończyć pracę. Do większości zadań tu wymienionych wystarczy niewielki dron, w cenach zbliżonych do średniego laptopa, krótki darmowy kurs online i jeden dzień nauki latania.
Drony stały się potężnym i przystępnym narzędziem, zmieniając sposób w jaki pracujemy w wielu branżach. Wraz z ich dalszym rozwojem, sądzimy że będą w przyszłości jeszcze powszechniejsze.
Jeśli widzisz w swojej firmie zastosowanie dla drona, ale nie wiesz od czego zacząć, zapraszamy do kontaktu.