Zanim zaczęły obowiązywać europejskie przepisy dronowe, przed 2021 rokiem, szkolenia w Polsce miały zrozumiałe nazwy. Szkolenie było w zasięgu wzroku (VLOS) albo poza zasięgiem wzroku (BVLOS), a następnie powiedziana była waga drona - do 5 kg albo do 25 kg.
W rzadkich przypadkach ktoś zainteresowałby się kategorią statku powietrznego, jeśli potrzebował używać samolotu lub śmigłowca, ale jest to mała nisza. W domyśle 99% osób chce używać drona typu Mavic.
Uprawnienia i kursy niewiele się zmieniły od tego czasu, ale mają teraz mniej zrozumiałe nazwy. Wybierając kurs, spotkacie się z określeniami A1/A3, A2, NSTS-01, NSTS-05, itp. Wyjaśnię w skrócie o co chodzi.
Pierwsze pytanie jakie sobie zadaj, to czy chcesz latać przy ludziach, tzn. ludziach postronnych. Jakich potrzebujemy uprawnień, jest powiązane z poziomem ryzyka naszego lotu, a latając przy ludziach ryzyko jest większe.
Jeśli nie chcesz latać przy ludziach - zrobienie uprawnień nic cię nie kosztuje. Zakładasz konto na stronie www.drony.ulc.gov.pl, robisz darmowy kurs A1/A3 w profilu pilota i tyle. Musisz tylko zachować 150 metrów w poziomie między dronem, jeśli waży on więcej niż 500 gramów, a osobami postronnymi i zabudowaniami.
Tych zasad jest więcej, np. przestrzeganie stref powietrznych, i krótki, darmowy kurs na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego cię tego nie nauczy, ale powiedzmy, że to tyle - wyższych uprawnień nie potrzebujesz.
Jeśli chcesz latać przy ludziach, np. robić zdjęcia w centrum miasta, to albo latasz dronem lżejszym niż 500g albo potrzebujesz odezwać się do firmy takiej jak nasza, zarejestrowanej w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i zrobić wyższe uprawnienia.
Kolejny stopień to A2, przy czym A2 to nie szkolenie, A2 to test składający się z 30 pytań jednokrotnego wyboru oraz oświadczenie, że sam nauczyłeś się obsługiwać drona. Taki test możemy przeprowadzić dla ciebie online, nawet nie musimy się spotykać. Napisz do nas to się umówimy - biuro@aero-bsp.net.
Mając A2 możesz się pokusić o latanie dronem w mieście. Dron musi być lżejszy niż 2 kg, a ty musisz zachować odległość 50 metrów od ludzi (5 metrów jeśli dron ma włączone ograniczenie prędkości do 3 m/s).
Latanie w mieście i przy ludziach jest wciąż ograniczone, ale to lepsze niż A3 gdzie obowiązuje 150 metrów odległości.
Jeśli chcesz się pozbyć tych ograniczeń i latać przy ludziach, samemu decydując co jest bezpieczną odległością, bez ograniczenia prędkości, to potrzebujesz uprawnień do lotów w kategorii szczególnej. Tu zaczynają się nazwy takie jak NSTS-01, itp.
NSTS-01 pozwala używać każdego bezzałogowego statku powietrznego do 4kg przy ludziach, zabudowie, w centrum miasta. Wymagane jest szkolenie - 12 godzin teorii i 4 godziny praktyki z instruktorem.
W kategorii szczególnej zyskujesz prawo do lotów FPV, czyli nie musisz utrzymywać drona w zasięgu wzroku - możesz polecieć 500 metrów patrząc wyłącznie w ekran telefonu, w którym masz obraz z kamery.
NSTS-01 to jest takie minimum jeśli ktoś chce używać drona w pracy i przyjmować zlecenia w mieście. Jednocześnie jest to uprawnienie zupełnie wystarczające dla ogromnej większości pilotów. Można kupić niesamowite drony do wagi 4 kg i realizować nimi różnorodne zlecenia.
W skrócie więc polecam większości osób zrobienie NSTS-01.
Jeśli NSTS-01 ci nie wystarcza, bo chciałbyś latać dalej niż 500 metrów, to trzeba zrobić NSTS-05. Wtedy limit wzrasta do 2km, chociaż dochodzi też trochę obowiązków.
Jeśli waga do 4kg ci nie wystarcza to polecam zrobić NSTS-06, będziesz mógł używać każdego wielowirnikowca do 25kg zarówno w zasięgu wzroku i poza zasięgiem wzroku.