W tym artykule omówimy kluczowe aspekty przygotowania się do lotu dronem, aby zapewnić bezpieczeństwo, zgodność z przepisami i optymalne działanie drona.
Jest co najmniej kilka istotnych powodów, dla których warto przygotować się do lotu:
Bezpieczeństwo pilota oraz innych osób; przygotowanie minimalizuje ryzyko kolizji czy utraty kontroli.
Przestrzeganie prawa - w niektórych sytuacjach brak przygotowania może skończyć się sprawą w sądzie.
Optymalne działanie drona - sprawdzenie wszystkich systemów i przeprowadzenie niezbędnych kalibracji zapewni najlepsze działanie drona.
Ochrona twojej inwestycji - utrata drona przez brak staranności i błąd, który był do uniknięcia, jest nie tylko kosztowna, ale i frustrująca.
Obserwacja nieba może nam dostarczyć pewnych wskazówek dotyczących nadchodzącej pogody, ale pamiętaj, że nie jest to wystarczające, by przewidzieć kilka godzin w przód.
Przed wyjściem z domu warto sprawdzić aplikację pogodową, a najlepiej dwie niezależne. Jeśli obie przewidują z dużym prawdopodobieństwem deszcz, to najpewniej trzeba przełożyć latanie dronem - chyba że mamy drona przeznaczonego do latania w deszczu.
Oprócz deszczu, interesuje nas temperatura, siła wiatru oraz występowanie mgły:
Niskie temperatury mogą znacząco wpłynąć na wydajność baterii i być niezgodne z zaleceniami producenta drona - w instrukcji znajdziesz zakres zalecanych temperatur.
Siła wiatru może przekraczać możliwości drona - szczególnie przy dronach mniejszych, typu Tiny Whoop, Cinewhoop czy Mavic Mini. Lot w silnym wietrze będzie szybciej zużywać baterię, spychać drona z wyznaczonej trasy lub w najgorszym przypadku całkiem go porwie.
Mgła znacząco pogarsza widoczność, a tym samym naszą możliwość bezpiecznej nawigacji, ale również powoduje że woda dostaje się do drona. Mokry dron może zachować się w sposób niebezpieczny. Szczególnie trzeba uważać przy samodzielnie budowanych dronach, jeśli elektronika nie jest w żaden sposób zabezpieczona.
Niska temperatura w połączeniu z dużą wilgotnością powoduje powstawanie lodu na śmigłach. Oblodzone śmigła nie wytwarzają prawidłowo siły nośnej - taki dron może bez ostrzeżenia spaść.
Dron może stanowić zagrożenie dla innych statków powietrznych. Dlatego w niektórych miejscach są tzw. strefy powietrzne, gdzie loty dronem wymagają odpowiedniej zgody, albo są całkiem zakazane.
Zanim wyjdziesz z domu, sprawdź, czy w miejscu, w które się wybierasz można latać dronem. Najłatwiejszy sposób, to użyć aplikacji Drone Radar. Ustaw pinezkę, wagę drona oraz wysokość lotu - jeśli na górze ekranu zapali się zielone światło, to twój lot nie wymaga dodatkowych zgód.
Musisz wiedzieć, że jeśli latasz w strefie, bez zgody zarządcy tej strefy, to grożą za to duże kary, a w niektórych strefach, np. przy lotniskach, mogą być urządzenia, które widzą twojego drona. Typów stref w Polsce jest kilkanaście i jest to dłuższy temat - omawiamy go szczegółowo na szkoleniach.
Każdy dron jest inny i elementy do sprawdzenia mogą się różnić, ale jest kilka elementów wspólnych:
Sprawdź śmigła - czy nie są uszkodzone oraz czy są prawidłowo założone.
Oceń ogólny stan drona - czy nie pęka rama, nie poluzowały się śruby albo elementy, które mogą dostać się w śmigła.
Sprawdź stan baterii oraz poprawność jej zamontowania.
Przejrzyj aplikację drona - upewnij się, że nie pokazuje błędów i czy jesteś świadomy wszystkich istotnych ustawień, np. procedury na wypadek utraty łączności.
Jeśli jesteś w nowym miejscu, zrób kalibrację kompasu.
Na koniec, przyjrzyj się uważnie otoczeniu. Zauważ wszystkie przeszkody, które mogą być na trasie twojego lotu, np. linie wysokiego napięcia, czy anteny. Zastanów się nad źródłami zakłóceń, które mogą pogarszać twoje połączenie z dronem.
Rozejrzyj się za ludźmi i oceń czy twoje najbliższe otoczenie nie zmieni się w trakcie lotu - czy będziesz miał gdzie wylądować za 15 minut, czy ktoś nie zaparkuje auta w miejscu gdzie startowałeś.
Jeśli wokół są osoby postronne, może warto ich ostrzec o locie.